AdSense 728×90

Co je to datová schránka?

Je to elektronické úložiště, které slouží doručování elektronických dokumentů mezi orgány veřejné moci a na straně druhé fyzickým  a právnickým osobám. V obecném významu však původně toto sousloví označovalo jakékoliv úložiště dat, zpravidla v elektronické podobě, například e-mailovou schránku. Datová schránka je definovaná příslušným zákonem č. 300/2008 Sb. Od 1. ledna 2010 si mohou právnické a fyzické osoby posílat datové zprávy.

Datová schránka je pro někoho povinná a pro někoho nepovinná. První případ se týká pro orgány státní moci a právnické osoby. Druhá varianta, která je dobrovolná, je pro fyzické osoby v podnikání. Zřídit si ji mohou i nepodnikající fyzické osoby.

Pro orgány veřejné moci je povinné posílat dokumenty adresátům přednostně do datové  schránky, pokud jí mají zřízenou. Toto nařízení je zaneseno v právním fikci. Ohledně adresátů, kteří mají datovou schránku je na druhou stranu povinnost si z ní dokumenty vyzvedávat. Česká republika je prvním státem na světě, kde je pro orgány státní moci a podnikající subjekty takto povinné.

 

eGon symbol eGovernmentu

eGon

 1. Jirka
  03.06.2010 na 14:59 | #1

  Jsou datové schránky něčím přínosné i pro běžného obyvatele, bez živnosti nebo firmy?

  Odpověď:
  Podle zákona Vám sice mají úřady povinnost přeposílat dokumenty na Vaši datovou schránku, ale v praxi to bohužel často nedodržují a v praxi by to pro Vás znamenalo spíše více starostí navíc, než užitku. Bohužel, žádnou úsporu finanční navíc tím nezískáte, takže nemá.

 2. 25.06.2010 na 09:14 | #2

  Ano jsou a to především u PC zdatného uživatele. Nemusí si chodit na pobočku české pošty vyzvedávat dopisy určené do vlastních rukou, ale vše obslouží pomocí datové schránky. Dále může i směrem k úřadům komunikovat pomocí datových schránek.@Jirka

 1. Žádné zpětné odkazy