AdSense 728×90

Zřízení datové schránky

 

 • Ze zákona

Ze zákona je povinné pro všechny subjekty, které si zřizují datovou schránku. Datová  schránka je zřízena Ministerstvem vnitra, které se dozví o vzniku nového subjektu z příslušného registru.

Tyto subjekty nemohou žádat o zřízení datové schránky. Po zřízení schránky jsou  vytvořeny přístupové údaje a poslány danému subjektu. Většinou doručení trvá 3 – 5 dnů od poslání. Pokud subjekt nedostal přístupové údaje nebo vůbec nedošlo o odeslání, tak se doporučuje kontaktovat infolinku datových schránek viz. Eporadna.

 

 • Na vlastní žádost

O datovou schránku mohou zažádat fyzické osoby, podnikající fyzické osoby a právnické osoby, které nejsou zapsány v obchodním rejstříku nebo nejsou zřízeny zákonem. Žadatel má 3 možnosti, jak získat datovou schránku.

Můžete požádat na Czech pointu, který je dostupný na pobočkách České pošty, s. p., městských úřadech či městských částí, pracovištích hospodářské komory, notářů a některých zastupitelských úřadech. Musí si přinést buď občanský průkaz, případně pas, povolení k pobytu, vízový štítek či pobytový štítek. Většina žádostí o zřízení datové schránky je kladně vyřízena a žadatel si odnáší potvrzení o zřízení datové schránky obsahující identifikátor datové schránky. Pokud žádost podává zmocněnec žadatele o datovou schránku, žádost je  předána k posouzeni na Ministerstvo vnitra.

Další možnost, jak získat datovou schránku, je písemně v listinné podobě, kde  žadatel vyplní elektronický formulář a k vyplnění žádosti použije Software602 form filler. Žádost opatřenou úředně ověřeným podpisem doručí Ministerstvu vnitra. Po přijetí na Ministerstvo vnitra je žádost posouzena pracovníky referátu datových schránek k vyřízení a pokud v žádosti není  žádná chyba, tak je datová schránka zřízena do 3 dnů.

Poslední možnost, jak získat datovou schránku, je elektronickou poštou. Žadatel vyplní žádost, která musí obsahovat uznaný elektronický podpis. Dále zašle elektronickou poštou na adresu posta@mvcr.cz. K vyplnění žádosti použije program Software602 form filler.

 

 1. Eva
  26.04.2012 na 15:14 | #1

  Dobrý den,
  před devíti dny jsem zažádala o zřízení datové schránky, stále mi nepřišli
  přístupové údaje. Počítala jsem s tím, že dojdou do tří dnů.
  Eva

  Admin: Pokud Vám stále nedorazily přístupové údaje, může se jednat i o zpoždění České pošty. Každopádně o tom, zdali už Vaše žádost byla vyřízena, se můžete přesvědčit na infolince datových schránek 270 005 200.

 2. Lenka
  26.11.2014 na 09:55 | #2

  Dobrý den,
  založili jsme nový spolek, tedy neziskovou organizaci. Datová schránka nám bude založena automaticky? Nejsme si jisti, případně si zažádáme o založení sami. Děkuji. LN

 3. Jana Klvanova
  04.03.2015 na 12:51 | #3

  Dobrý den,
  chápu to správně, ze mi budou přístupové údaje zaslány poštou na adresu trvalého bydliště?
  Budu totiž v ČR jen týden a pak zase odkizdim do zahraničí, stihnu si vyřídit datovou schránku během jednoho týdne?
  Děkuji za info a přeji pěkný den.
  Klvaňová