AdSense 728×90

Nastavení datové schránky

Důležitou částí systému datových schránek je samotné uživatelské nastavení datové schránky. Mezi jeho nejvýznamnější prvky pak patří nastavení upozorňování o příchozích zprávách a pověření osob oprávněných ke vstupu do datové schránky.

Maticové menu systému

Maticové menu systému

V jednoduchém maticovém menu (obr. výše) zvolte „nastavení“ (vpravo dole). Nyní se před Vámi otevře širší spektrum možností. Můžete zde změnit heslo (viz další podstránka), získat informace o přihlášeném uživateli a nastavit upozornění na příchozí zprávy jak pomocí e-mailu, tak na mobilní telefon pomocí SMS. Dále si zde můžete aktivovat další doplňkové služby od České pošty, jako je například služba Poštovní datová zpráva.

Nastavení upozornění na e-mail

Zde důrazně doporučuji nastavit zasílání upozornění na e-mail při doručení datové zprávy.

Upozornění e-mailem či SMS

Vyplňte adresu elektronické pošty, tedy Váš e-mail na který si přejete zasílat jednotlivá upozornění. Dále důrazně doporučuji zaškrtnout všechny 3 možné volby o doručování, tedy zasílat e-mail při přijetí nové zprávy, která není do vlastních rukou, respektive při přijetí nové datové zprávy, která je do vlastních rukou a doporučuji i možnost zasílat e-mail nebylo-li možné zprávu odeslat.
Nyní je nutné kliknout na tlačítko „uložit změny“. Pokud tento úkon neprovedete, změny se ztratí a bude ponecháno původní nastavení. Po uložení změn Vám bude na zadanou emailovou adresu zaslán potvrzovací e-mail. Zasílání emailů o nově příchozích zprávách ve Vaší datové schránce je bezplatné. Od této chvíle máte nastaveno zasílání upozornění o nově příchozích datových zprávách na Váš e-mail.

Nastavení upozornění na mobilní telefon

Doporučuji nastavit i upozornění na mobilní telefon. Tato služba je sice placená, jedna zaslaná SMS stojí 3 Kč, ale neunikne Vám žádná datová zpráva. Nejdříve vyplňte Vaše mobilní telefonní číslo pro zaslání SMS. Dále doporučuji nastavit volby „posílat ihned pro každou datovou zprávu“ a to u obou položek, jak pro datové zprávy do vlastních rukou, tak i ty ostatní. Pokud Vám chodí několik datových zpráv denně, rozhodně nastavte možnost zasílat jako denní souhrn zpráv. Ale v tomto případě již stojí za zvážení i volba neposílat upozornění pomocí SMS, protože je vysoce pravděpodobné, že v případě kdy Vám je doručováno několik zpráv denně, přihlašujete se a pracujete s Vaší datovou schránkou každý den. Nakonec je ještě nutné povolit tuto službu pro Váš mobilní telefon. Aktivujte tuto službu a přijde Vám potvrzovací SMS.

Správa certifikátu

Dále se v záložce nastavení nachází správa certifikátů. Jedná se o relativně jednoduchou správu certifikátů pro přihlášení do systému datových schránek. Můžete si také nechat zobrazit nápovědu, která je dobře zpracovaná.

Správa certifikátu

Správa certifikátu

Pověřené osoby

Pro přidání pověřené osoby, tedy osoby, která bude mít přístup do Vaší datové schránky, klikněte na tlačítko „přidat pověřenou osobu“. Otevře se před Vámi formulář pro přidání (pověřeného) uživatele datové schránky.

Přidání nového uživatele

Zde vyplníte jméno, příjmení, adresu a další potřebné údaje pověřené osoby. Důležitá je položka „typ oprávnění“. Můžete vybrat, zda zvolit typ oprávnění jako pověřená osoba nebo administrátor. Rozdíl je v tom, že administrátor má ty samé pravomoci jako vy-primární osoba a pověřené osobě tyto pravomoci musíte nastavit. Více se této problematice věnuji v teoretické části kapitoly 7.3 Přístup do datové schránky.
Po kliknutí na tlačítko „přidat uživatele“ dojde k zaslání přístupových údajů do vlastních rukou Vámi vyplněné pověřené osobě. Tato osoba pak má vlastní přístupové údaje do Vaší datové schránky. Tedy ID osoby a heslo

 1. Nekvapilová
  23.06.2011 na 08:31 | #1

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak postupovat, když chci založit datovou schránku.
  Děkuji.
  Nekvapilová

  Admin: Obraťe se na pracoviště CzechPOINT, kde Vám oproti OP zdarma zřídí datovou schránku. Více na http://www.datoveschranky.eu/informace-o-datovych-schrankach/informace/zrizeni-datove-schranky.

 2. Táňa Medenicová
  02.12.2011 na 14:13 | #2

  dobrý den,dostala jsem od Ministerstva vnitra přístupové udaje o datové schránce(právnická osoba) ale nevím jak se přihlásit nebo se mi to nedaří prosím o pomoc děkuji Medenicová

  Admin:
  Přihlášení se dělá na http://www.mojedatovaschranka.cz a k úspěšnému přihlášení Vám stačí jméno a heslo. Dejte si pozor na zaměnitelné znaky jako velké měkké I, malé el, jednička I/l/1 , nula a ó 0/O, a g a q.

 3. admin
  02.03.2012 na 11:07 | #3

  @Nekvapilová
  Stáhněte si v sekci Ke stažení formulář na založení příslušné datové schránky a po vytisknutí a vyplnění s ním navštivte nejbižší pobočku CzechPOINT. Seznam poboček je na http://www.czechpoint.cz

 4. admin
  02.03.2012 na 11:08 | #4

  @Táňa Medenicová
  Podrobný návod najdete zde: http://www.datoveschranky.eu/informace-o-datovych-schrankach/pouzivani-datove-schranky/prihlaseni-do-datove-schranky. Pokud se vám to stále nedaří, můžete některé znaky zadávat chybně: zaměnitelné jsou například ‚q‘ a ‚g‘, stejně tak malé L -‚l‘ a velké měkké I. Podobné jsou i velké O a nula, a máte-li slabší zrak, můžete dokonce zaměnit i dvojici ‚rn‘ za ‚m‘.

 5. kimia iradj
  10.08.2012 na 13:52 | #5

  zystil jsem od roku 2011 mam blokovani datove schranky.byl jsem cervnu 2012 v poste dali me nove kod ale stejni me nefunguji so mam delat sp kimia

 6. 16.08.2012 na 16:59 | #6

  DATOVA SXRANKA MI NEPOSILA OZNAMENI NA EMAIL I GDIZ‘ JA MA NASTAVENO ABI TO POSILALA VE VSEX PRIPADEX.

  Odpověď: Zkontrolujte, zda-li jste zadal správně emailovou adresu a dále zkontrolujte, zda-li jej email nevyhodnotil jako spam. To zjistíte tak, že prohlédnete složku Nevyžádaná pošta u vašeho programu na příjem pošty, a nebo se přes webové rozhranní přihlásíte přímo do rozhraní mailu a prohlédnete složku Nevyžádaná složka či spam. Pokud chcete pomoci se správou datové schránky a nepřipadáte si dostatečně počítačově gramotný nebo vám rozhranní prostě nevyhovuje, můžete využít našich služeb na http://www.spravaschranky.cz.

 7. Petr
  12.11.2012 na 16:26 | #7

  Dobrý den, dá se pověřeným osobám (schránka právnické osoby) nastavit rozsah oprávnění např. na zprávy od určitého subjektu, určitého typu, nebo nějakým jiným způsobem. Pokud například do firmy přes datové schránky chodí „citlivá data“, tak omezit přístup k těmto datům pouze určitým pověřeným osobám. Jde to?

  Odpověď: Bohužel, oprávnění lze měnit pouze ve smylu čtení či psaní zpráv. Čili některé osoby nemohou odesílat zprávy, mohou je pouze číst. Ale bohužel nezle nastavit, aby určitý odesílatel byl tajný pro určité oprávněné osoby, právo číst všechny zprávy mají ve www rozhranní všechny oprávněné osoby. K provedení takových oprávnění by jste potřebovali externí aplikaci.

 8. Uzivatel
  18.07.2013 na 10:24 | #8

  Dobrý den,

  měl bych dotaz ohledně notifikace zpráv. Pokud datovou schránku prohlíží jedna z pověřených osob, přečte si nově příchozí zprávu, již nedorazí informace e-mailem na jinou pověřenou osobu, která má notifikace nastavené. Jde toto nějak ošetřit? Děkuji Vám za informace.

  Odpověď: Nejprve zkontrolujte, jestli máte notifikace opravdu správně nastavené, měly by totiž dorazit všem pověřeným osobám v okamžiku doručení zprávy.
  Jinak také můžete požádat o radu na infolince 270 005 200.

 9. Svoboda
  14.10.2013 na 10:17 | #9

  Vážení, datová schránka mě přivádí v šílenství
  1) zcela nesrozumitelným a nelogickým IDo
  2) heslem, které to původně požadovalo pravidelně měnit a nyní mě nechce dovolit nastavit původní rozumné a bezpečné heslo (nebezpečnost vyžadování pravidelné změny hesel byla prokázána již v polovině 90 let minulého století).
  3) kontrolním kodem (zcela nechápu, vzhledem k bezpečnosti předchozích dvou údajů … navíc jsou i jiné a bezpečnější možnosti)
  4) uživatelským přístupem, kdy nelze zaslat například projektovou dokumentaci formou více souborů s vysvětlením obdobně jako u mailu. Příjemce se pak není schopen v seznamu orientovat.

  Nešlo by s tím něco dělat a dostat tento předražený SW produkt do úrovně srozumitelnosti, obslužnosti a bezpečnosti současné doby? Pro občasného uživatele z donucení je to opravdu neskutečná show. Nenašel jsem bohužel žádné vhodné „Jiné externí aplikace“. Třeba mi poradíte, něco nenáročného (hlavně finančně) co mi ušetří zdraví.

  Nešlo by umožnit nastavení přeposílání celé zprávy na e-mail, když veškeré dokumenty jsou stejně přílohami a po přiložení souboru ZFO mám stejně vše?

  Odpověď:
  Naprosto souhlasíme, celý systém DS je postaven naprosto nešťastně, člověk by měl někdy až pocit, jestli to není tak uělané náhodou úmyslně. Bohužel naše společnost (http://www.webovareseni.cz) by nikdy takovou ohavnost nespáchala. Hlavním pachatelem je Česká pošta a. s. a tvůrcem je (zřejmě) společnost Software602 (Doufám, že nás nezažalují za trestný čin pomluvy, jestli se mýlím). Pokud potřebujete trvalé řešení, můžeme Vám nabídnout zasílání datových zpráv na e-mail, upozornění na e-mail a na mobil, trvalé heslo a další funkce za velmi příznivou cenu. (Prostě se s tím bude někdo mořit a klít za Vás) Více se dozvíte na stránce http://www.spravaschranky.cz.Pokud nebudete spokojeni, můžete dokonce službu kdykoliv vypovědět. Za webovareseni.cz Bc. Pavel Říha, tech. podpora.

  Edit: Opravena adresa sprvaschranky, omlouvám se.

 10. Jirka
  14.10.2013 na 20:05 | #10

  Dobrý den,
  když mi majitel datové schránky nastaví jako „Pověřenou osobu“, protože sám PC moc neovládá, takže budu veškerou poštu vyřizovat za něj, musíme si mezi sebou podepsat nějaké lejstro, že mě určuje jako pověřenou osobu, nebo stačí, že mě nastaví v datové schránce? Vím, že mi to někdo říkal, že to musí být, ale nic takového mi internet neřekl ani nenašel

  A je také rozdíl mezi „Administrátorem“ a „Pověřenou osobou“, když mají oba zpřístupněné všechny funkce, a jestli by v mém případě nebyl lepší „Administrátor nebo je to jedno?

  Děkuji za za cenné informace

  Odpověď:
  Pověřená osoba a Administrátor ze zákona nejsou povinni mezi sebou uzavírat písemnou smlouvu. Dle zákona 300/2008 Sb. (zejména § 8), je právně hlavní zodpovědnou stále Administrátor, čili osoba, na jejíž jméno byla datová schránka zřízena.

  Rozdíl mezi Administrátorem a Pověřenou osobou je ten, že Administrátor na rozdíl od Pověřené osoby může vytvářet další Pověřené osoby, měnit jim oprávnění a spravovat úplně všechna nastavení.
  Pověřená osoba sice může mít oprávnění měnit většinu nastavení, ale nemůže vytvářet další Pověřené osoby, aktivovat Datový trezor a další služby.

 11. Svoboda
  16.10.2013 na 14:47 | #11

  @Svoboda
  Čekal bych odpověď admina … ten ale raději mlčí. Přeci jenom je tam minimálně jeden dotaz, na který by admin měl znát a dát odpověď.

  Admin:
  Pokud Vás něco zajímá, zeptejte se prosím ještě jednou.

 12. Monika
  28.11.2014 na 11:46 | #12

  Dobrý den, dotaz – změna názvu firmy, IČ stejné vše stejné jenom název změněn. Je založena DS – bude provedena automaticky změna (zapsáno v OR již je) nebo je třeba toto provést osobně? Děkuji za odpověď

 13. 27.01.2015 na 17:36 | #13

  Dobrý den,
  potřebujeme poradit jak postupovat v případě ohlášení, když naše družstvo změnilo název a nevíme, zda je nutné a jak a komu nahlásit nový název, pod kterým jsou a budou stávající datové stránky i nadále vedeny. IČ zůstává stejné, pouze místo SBD Nisa se nyní jmenujeme BD Nisa.
  Děkujeme za radu.
  Vácha, předseda BD Nisa, F.L.Čelakovského 4, Jablonec nad Nisou

 14. Iva
  04.05.2015 na 10:37 | #14

  Dobrý den,
  do DS vkládám soubory PDF elektronicky podepsané. Správně je prý ke zprávě přiložit elektronický podpis. Pod podpisem na dokumentu je napsáno elektronicky podepsáno. Můžete mi poradit, jak tento způsob v DS nastavím?
  Děkuji za odpověď

 15. Bořivoj Tylš
  09.06.2015 na 05:39 | #15

  Dobrý den
  Existuje způsob jak odhlásit „Oprávněnou osobu“, když v sloupci nastavení není žádný údaj, tudíž nelze otevřít? Jedná se mi o odhlášení osoby, která odešla z firmy a nemám na ní kontakt.
  Děkuji.

 16. Andrea
  29.07.2015 na 12:41 | #16

  Dobrý den,

  prosím, jak zrušit přístup oprávněné osobě?

  Předem děkuji za odpověď.

 17. Honza
  01.09.2015 na 21:12 | #17

  Dobrý den, umožňuje DS přeposlání došlé zprávy normálním e-mailem včetně příloh bez meziuložení do počítače?
  Děkuji.

 18. 01.10.2015 na 10:20 | #18

  Dobrý den, jako administrátor jsem zřídil pověřenou osobu s maximálními právy. Bohužel pro připojení do daňového portálu je toto nastavení nedostatečné. Hlásí chybu že se takto může přihlašovat jen administrátor. Dávat k dispozici svůj přístup se mi nechce. Děkuji za odpověď.

 19. Marie Bendová
  19.11.2015 na 14:19 | #19

  Dobrý den, mám datovou schránku jako OSVČ účetní, ale všechny R-dopisy mi stále chodí poštou. Při dotazu na finančním úřadu mi bylo sděleno, že mám jiný kód uživatele, že bych musela mít kód 40, aby mi mohli dopisy posílat a měli jistotu, že zpráva byla doručena. Jak a kde si mám změnit kód u datové schránky?

 20. Daniel Vlček
  15.01.2016 na 08:12 | #20

  Dobrý den, dotaz na změnu názvu firmy, IČ stejné vše stejné jenom název změněn. Je založena DS – bude provedena automaticky změna (zapsáno v OR již je) nebo je třeba toto provést osobně? Děkuji za odpověď

 1. Žádné zpětné odkazy