AdSense 728×90

Info

Začátkem července 2009 spustilo Ministerstvo vnitra další službu eGovernmentu a to projekt Datové schránky. Tento projekt má za úkol zjednodušit komunikaci právnických i fyzických osob se státními orgány veřejné moci, tedy státními subjekty. Tento projekt je naprostá novinka v komunikaci nejen státní správy. Datové schránky slouží jako nástroj pro efektivní doručování a zároveň autorizované konverze dokumentů fyzickým osobám, podnikatelům a úřadům.

Logo projektu

Uživatelské prostředí služby.

Uživatelské prostředí služby.

Účelem webu je poskytnout užitečné základní informace určené budoucím uživatelům datových schránek. Těm poskytne web informace, co pro ně bude zavedení tohoto informačního systému znamenat, a co jim přinese.
Informační systém datových schránek je novým komunikačním systémem mezi orgány veřejné moci, právnickými osobami, podnikajícími fyzickými osobami a také mezi orgány veřejné moci navzájem. Je to systém prakticky rychlý, zprávy jsou doručeny okamžitě a spolehlivě. Datová zpráva se neztratí a je evidována v elektronickém systému.

Projekt datové schránky je hodnocen převážně pozitivně. Jedná se o ojedinělý počin, který ani v zahraničí nemá obdoby a ostatní státy ho možná jednou (po napravení všech chyb a vyladění celého systému) převezmou. Projekt k datu 17. května 2010 provází počáteční problémy s bezpečností systému a přesměrováním podvodných stránek, které se vydávají za oficiální a následně dochází ke krádeži přihlašovacích údajů. I přes tyto velké překážky projekt běží a funguje dál. Držme mu palce, ať minimálně nezpomaluje.
Shrnutí toho, co umí datová schránka:

 • Zajistí komunikaci s veřejnou správou.
 • Nahrazuje klasický způsob doručování v listinné podobě. Lze přijímat a posílat úřední dokumenty v elektronické podobě.
 • Komunikace probíhá elektronicky, tedy rychle a levně. Zpráva je vždy doručena a žádná informace se nikdy neztratí.
 • Zaručuje bezpečnost, nikdo nebude číst cizí zprávu.

E-learningový kurz jako podporu eGovernmentu pro systém datových schránek je zpracován a zpřístupněn v systému LMS Moodle. V případě, že bude zaznamenán zvýšený zájem o kurz, bude nadále aktualizován a rozšiřován.

 1. Jaromír Herrmann
  23.04.2011 na 10:59 | #1

  Jak mám změnit heslo do dat. schránky?

  Admin: V sekci Nastavení, více na http://www.datoveschranky.eu/prakticky-navod/zmena-hesla

 2. 04.10.2011 na 12:14 | #2

  Dobrý den,
  nemám do dnešného dne přihlašovací heslo, abych mohl do naší firmení datové schránky vstoupit. I když mi bylo v Českých Budějovicích slíbeno, že dostanu mailem veškeré potřebné údaje. Co mohu v této situaci dělat? Kam se mohu obrátit? Děkuji a jsem s pozdravem Sitta M.

  Admin: Pokud jste jedniným uživatelem DS, měl by jste dostat přístupové údaje poštou do vlastních rukou, a pokud se tak nestalo, obrátit se na jebližší pobočku CzechPOINT. Pokud potřebujete přístup jako právnická osoba, a nejste prvním uživatelem této schránky s níž sdílíte firmu, přiděluje vám ji první majitel nebo jakákoliv další osoba s oprávněním Administrátor DS. (dělá se to pak v sekci Nastavení – nastavení přístupu, pro zajímavost)

 3. Hrdličková Dana ČerTop,s.r.o.
  24.10.2011 na 11:00 | #3

  Co mám dělat když jsem zapoměla heslo

  Admin:
  CzechPoint, viz výše.

 4. Radůz Herda
  02.01.2012 na 09:34 | #4

  Dobrý den.
  Naše společnost změnila od 1.1.2012 právní formu. V podstatě se jedná o změnu v názvu společnosti. Místo KOVAP v.d. je nově KOVAP Náchod, s.r.o.. Prosím o sdělení kam mám poslat oficiální žádost o tuto změnu. Děkuji. Herda Radůz

  Admin: Název společnosti v DS by se měl měnit automaticky v reakci na změnu v zápisu v obchodním rejstříku. Pokud stále nedošlo ke změně v DS, zkontrolujte nejprve zápis v obchodním rejstříku a nedošlo-li ke změně do 1 týdne od jeho změny, ozvěte se na infolinku 270 005 200 a poraďte se jak sepsat reklamaci. Z infolinky to pošlou dále na Ministerstvo vnitra, kde bude tato změna vyřízena.

 5. Fibír Daniel
  24.02.2012 na 07:19 | #5

  Dobrý den, stránka se nenačítá, nemohu reagovat na uložené dokumenty v naší schránce.
  Prosím o informaci, kde je problem!!! Fibír

  Admin: Stránka vyžaduje připojení přes protokol SSL 3.0 a nebo TLS 1.0. viz. http://www.datoveschranky.eu/informace-o-datovych-schrankach/pouzivani-datove-schranky/prihlaseni-do-datove-schranky – konec článku.

 6. Jiří Müller
  28.02.2012 na 20:51 | #6

  Dobrý den,
  Po zadani http://www.mojedatovaschranka nebo http://mojedatovaschranka.cz je stránka pořád načítána ale nikdy se mi nenačte a tudíž ani nezobrazí. Certifikáty mám nainstalované, Win 7, IE 9.

  Děkuji za pomoc

  J. Müller

 7. admin
  29.02.2012 na 15:25 | #7

  Fibír Daniel :

  Dobrý den, stránka se nenačítá, nemohu reagovat na uložené dokumenty v naší schránce.
  Prosím o informaci, kde je problem!!! Fibír

  Jiří Müller :

  Dobrý den,
  Po zadani http://www.mojedatovaschranka nebo http://mojedatovaschranka.cz je stránka pořád načítána ale nikdy se mi nenačte a tudíž ani nezobrazí. Certifikáty mám nainstalované, Win 7, IE 9.

  Děkuji za pomoc

  J. Müller

  Máte nainstalované veškeré dostupné aktualizace? Já používám Win 7 64bit a v IE 9 se úvodní stránka načetla téměř okamžitě a bez problémů.
  Pokud to nepomůže, zkuste jiný prohlížeč – podporované jsou Mozila Firefox verze 3 – 10 nebo Google Chrome.
  Dále zapněte protokol TLS 1.0 a SSL 3.0 viz. http://www.datoveschranky.eu/informace-o-datovych-schrankach/pouzivani-datove-schranky/prihlaseni-do-datove-schranky – konec článku.

 8. vera buresova
  12.04.2012 na 10:31 | #8

  Dobrý den,
  nefunguje odesílání zpráv u mojí datové schránky:
  q5q3xpm
  Můžete mně poradit?
  Děkuji
  Burešová
  604 44 13 58

  admin: Bohužel tohle je příliš obecný dotaz a daleko lépe vám jej zodopoví na technické lince 270 005 200, protože těch možností je více a nejlepší by byla technická konzultace s odborníkem. Pokud tomu ale nebudete rozumět, obraťte se na společnost http://www.webovareseni.cz, konkrétně telefon +420 728 200 150 nebo formulář na http://www.webovareseni.cz Ceny u nás za správu jsou velmi nízké a rozhodně našimi službami nebudete zklamána.

 9. Kabátová
  23.05.2012 na 13:04 | #9

  Dobrý den, jaký je najednou maximální počet příjemců datové zprávy? Děkuji Kabátová

 10. Jana
  12.07.2012 na 10:51 | #10

  Dobrý den, potřebuji co nejjednodušeji odstranit oprávněnou osobu ze seznamu uživatelů datové schránky. Jsem rovněž oprávněná osoba. Co mám udělat?

  Admin: Oprávněnou osobu smí odstranit pouze uživatel schránky s oprávněním Administrátor, tj osoba, na jejíž jmnéno byla tato schránka založena. Chcete-li tak učinit, přihlašte se s oprávněním Administrátor nebo se obraťte na osobu s tímto oprávněním. Oprávněná osoba smí pouze číst, příp. vytvářet datové zprávy dle nastavení administrátora dané schránky.
  Administrátor může pak odstranit Oprávněnou osobu následujícím způsobem: na úvodní stránce klikne na odkaz Nastavení a vybere pak Uživatelé. Ve sloupci Nastavení pro každého uživatele je pak odkaz Smazat uživatele, kde po potvrzení může smazat vybraný uživatelský účet.

 11. Jindřich Macán
  12.01.2013 na 23:04 | #11

  Dobrý den. Prosím o odpověď na následující dotaz. V odeslaných datových zprávách v mojí DS chybí první dvě odeslané zprávy. Zprávy jsem nikdy nemazal. Nezobrazí se ani po nastavení většího časového rozpětí. Mám vytištěné dodejky potvrzující doručení DS, ale v případě jejich ztráty nejsem schopen odeslání DS prokázat. Kde si mohu existenci odeslané zprávy nyní ověřit? Děkuji za Vaši odpověď. Macán

 12. Vrobelová Marcela
  16.10.2013 na 13:35 | #12

  Dobrý den,
  prosím nastavila jsem se jako ADMINISTRATOR, zřejmě omylem. Chtěla jsem se nastavit jako oprávněná osoba s tím, že můžu odesílat zprávy. Jako ADMINISTRATOR mi to nejde, prosím si radu, jakým způsobem to můžu změnit. Děkuji

  Odpověď:
  Jako odbornou pomoc bych rovnou doporučil přímou zákaznickou linku
  270 005 200, tady by to bylo asi na dlouho :). Fungují každý pracovní den od 8:00 do 18:00, kde se můžete spojit přímo s operátorem nebo operátrkou, a ti Vám pomohou Váš problém vyřešit.

 13. Ing. Jaroslav Marek
  08.11.2013 na 08:28 | #13

  Hrdličková Dana ČerTop,s.r.o. :Co mám dělat když jsem zapoměla heslo
  Admin:CzechPoint, viz výše.

  Dobrý den,
  delší dobu jsme nenavšívili datové schránky a námi zadávané heslo je zřejmě nesprávné. Prosím sdělte mi postup, jak je možné opět zprovoznit přístup do datové schránky.
  Děkuji, Marek.

 14. VÁŇOVÁ VĚRA
  10.12.2013 na 10:37 | #14

  Dobrý den, mohu se do datové schránky přihlásit jako osoba fyzická i když jsem OSVČ?

  Děkuji Váňová

 15. Kleinová
  10.02.2014 na 09:18 | #15

  Dobrý den, mám novou datovou schránku, snažím se poslat první datovou zprávu Finančnímu úřadu. Nejde mi však připojit příloha, která je ve formátu XML. Kde může být problém? moc děkuji. Kleinová

  Odpověď: Zkoušela jste jiný prohlížeč nebo dát přílohu do ZIP archivu?

 16. Behenský
  28.05.2014 na 22:54 | #16

  Jsem naprostý nováček v práci s DS! Potřebuji poslat zprávu do DS obce s ID: mk2anjm a netuším (a návodů o práci s DS jsem nic nevyčetl) jak to provést! Poradíte postup?

  Odpověď: podrobný návod najdete na našich stránkách, v menu Info o datových stránkách – např. na http://www.datoveschranky.eu/info-o-datovych-schrankach/odeslani-datove-zpravy/obalka-datove-zpravy

 17. Marie Zalabáková
  09.02.2015 na 15:14 | #17

  Dotaz : jsem spolupracující osoba na manželův živnostecký list musím mít taky datovou schránku.Děkuji Zalabáková

 18. Jaderná
  12.03.2015 na 11:50 | #18

  Dobrý den,
  nelze odeslat přílohu .xml, někde okolo 20% načtení se přeruší komunikace ze serverem. Vyzkoušené prohlížeče:
  Mozzila, Chrome, Explorer Formáty .zip a .rar nejsou podporovány. Jak mám tedy zprávu s tímto typem přílohy odeslat?

 19. Kateřina Militká
  30.03.2015 na 11:34 | #19

  Dobrý den,
  můj DOTAZ: jak zjistím, zda mám zřízenou datovou schránku? Mám pocit, že před lety mi k tomu dorazily nějaké materiály s ohledem na mé členství v bytovém družstvu (třetí člen představenstva, běžně chod zajišťují druzí dva členové). Nikdy jsem ovšem nevyužila a neznám přihlašovací údaje. Nyní podávám daňové přiznání a nejsem si jistá, zda se na mě nevztahuje nutnost podávat elektronicky, kdybych schránku měla. Moc děkuji za informace.
  Kateřina M.

 1. Žádné zpětné odkazy