AdSense 728×90

Novinky

Získání voličského průkazu prostřednictvím datové schránky

Dne 19.února 2014 prezident České republiky Miloš zeman vyhlásil volby do Evropského parlamentu, které byly konané v České republice ve dnech 23. a 24. května  2014. Byla zde možnost  volit na tzv. voličský průkaz, který může občan České republiky při volbě do EP kdekoliv na území České republiky. Tento průkaz si musí volič vyzvednout. Může si také o  voličský průkaz požádat, ale nejpozději do 15 dnů před konáním voleb.

Ačkoli zákon č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, to výslovně nestanoví, připouští se možnost požádat o voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu také v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky fyzické osoby.

Pokud občan České republiky už vlastní voličský průkaz  v elektronické podobě, tak není potřeba nikam chodit nebo žádat o úředně ověřený podpis. Občan jenom zašle svému obecnímu úřadu, kde má trvalý pobyt, žádost o datovou schránku. V žádosti musí uvést jméno voliče, datum narození, adresu trvalého pobytu, pro jaké volby a na jakou adresu mu má být voličský průkaz zaslán, popř., zda si ho osobně vyzvedne. Voličský průkaz zašle žadateli obecní úřad nejdříve 15 dnů před konáním voleb.

 

Vylepšené vyhledávání datových schránek

V průběhu odstávky informačního systému datových schránek byli vylepšeny různé věci, které měly za cíl vylepšení vyhledávání adresátů, které by mělo být více jednoduché a efektivní. Tento způsob vyhledávání by měl být mnohem lepší než starý systém, který ale není zrušený, takže se nadále může používat. Tato nová metoda je i  v aplikačním rozhraní  ISDS,  z toho důvodu ji mohou použit i výrobci aplikací.


Nový způsob vyhledávání nabízí:

 • zadání jediného řetězce (celé slovo, včetně IČO a identifikátoru datové schránky)
 • uživatel může upřesnit vyhledávací dotaz výběrem upřesnění dotazu a typu schránky
 • vyhledává neomezený počet záznamů
 • umožňuje přidání konkrétního záznamu do osobního adresáře jedním kliknutím ze seznamu vyhledaných záznamů
 • informuje uživatele o celkovém počtu nalezených výsledků a o číslu zobrazené stránky s výsledky
 • nabízí uživateli funkci „Našeptávač záznamů“, která při zadávání znaků vyhledávacího pole okamžitě zobrazuje odpovídající nalezené záznamy z osobního adresáře.

 

Uživateli je také usnadněno vyhledávání daného subjektu, že nemusí zadat přímo přesná slova, ale je také je podporováno základní skloňování slov.

Pokud zákazník hledá něco v adresáři datových schránek, je barevně odlišeno, zda je možné do datové schránky poslat datovou zprávu. Dále se nad vyhledanými záznamy také zobrazuje “bublina s nápovědou“, ve které je nezkrácený název vyhledaného subjektu, identifikátor datové schránky a informace, které pomohou  zjistit,  jaký druh datové zprávy je možné do datové schránky zaslat (standardní datovou zprávu, která je neplacená nebo placenou datovou zprávu).

 

Datová schránka bude od roku 2014 pro OSVČ povinná?

Datová schránka měla být zřízena povinně pro všechny podnikatele a osoby samostatně výdělečně činné už od roku 2013. Z důvodů nepřipravenosti mnoha subjektů však byla odložena až do roku 2014. Čas se však nyní krátí, a stále neustávají zmatky ohledně faktů kdo si už musí zřídit datovou schránku. Jak to tedy bude? Pro lékaře platí nyní termín do začátku roku 2016, pro osoby samostatně výdělečně činné od roku 2015, a pro zaměstnavatele platí již od 1. 1. 2014, a to i přesto, že to vypadalo na začátku roku, že povinnost vznikne už v roce 2014. Odklad pro OSVČ byl dodatečně zaveden dne 13. září 2013.

Více na: http://www.lupa.cz/clanky/povinne-datove-schranky-pro-lekare-a-osvc-se-odkladaji-co-se-stalo/

 1. Pavel Jiřík
  03.03.2014 na 13:48 | #1

  Dobrý den,stalo se mi ,že jsem zapomněl přístupové heslo do své do datové schránky.Nestačil jsem se na pobočce CZECH POITU divit,když na přepážce po mě chtěli za vygenerování nového hesla 200Kč a jen proto,že jsem ho během tří let zapomněl podruhé.Mám si tedy za další vygenerování hesla připravit 500Kč?,nebo více???NEZLOBTE SE ALE,TO HRANIČÍ UŽ Z LICHVOU!Není divu,že stát je tam kde je,protože dělá z lidí dojné ovce!!!

  Odpověď: Ano bohužel si za každé další vygenerování hesla účtují 200 Kč jako administrační poplatek, jelikož je s tím spojena poměrně komplikovaná administrativa (Kvůli politice zabezpečení hesla jej nelze posílat volně přes SMS nebo e-mail). Naštěstí ne však 500 Kč.

 1. Žádné zpětné odkazy